otowy projekt domu można kupić w licznych pracowniach architektonicznych w cenie nawet od 1,500 złotych, podczas gdy za projekt indywidualny trzeba zapłacić znacznie więcej. Gotowy projekt domu to sposób na dużą oszczędność bez tracenia na funkcjonalności. Szeroki wybór pozwala bowiem na dostosowanie gotowych propozycji do indywidualnych potrzeb, jak i do przepisów czy właściwości danej działki. Wystarczy skorzystać z oferty pracowni architektonicznej.

Zalety gotowych projektów
Gotowe projekty domów to oszczędność czasu i pieniędzy. Tysiące projektów dostępnych na rynku sprawiają, że każdy może z łatwością znaleźć coś dla siebie. Jest to atrakcyjna alternatywa dla projektów indywidualnych, tym bardziej, że pracownie architektoniczne dysponują wizualizacjami domów opartymi na takich gotowych propozycjach. Dzięki temu łatwiej jest podjąć decyzję i wyobrazić sobie, jak dom będzie wyglądał po wybudowaniu.

Adaptacja projektu
Jeśli chce się skorzystać z gotowych rozwiązań, konieczna będzie adaptacja projektu. Dzięki niej możliwe stanie się zrealizowanie projektu w konkretnym miejscu, na konkretnej działce. Inwestor może wybierać miedzy niewielkimi domami, piętrowymi bryłami z pojedynczym czy nawet podwójnym garażem. Można więc znaleźć projekt dostosowany do własnych potrzeb, a potem dokonać zmian potrzebnych do dopasowania go do powierzchni działki i przepisów planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z wymogami
Przy adaptacji projektu pod uwagę bierze się między innymi konieczność zachowania odpowiedniej odległości domu od granicy działki, dostosowanie projektu do powierzchni parceli, a także spełnienie wszystkich wytycznych z zakresu przyłączenia do kanalizacji oraz instalacji gazowej czy elektrycznej. Taką adaptacją powinien zajmować się specjalista – certyfikowany architekt, który zadba o to, by projekt był zgodny z obowiązującymi przepisami, a jednocześnie bezpieczny i dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Po dokonaniu niezbędnych zmian można ubiegać się o pozwolenie na budowę, do wniosku dołączając zaadaptowany projekt oraz opis techniczny instalacji.