Technologia idzie naprzód w niesamowitym tempie. Obserwujemy postęp technologiczny praktycznie w każdej dziedzinie swojego życia. Najszybciej ten postęp dokonuje się w technologiach komputerowych oraz urządzeniach mobilnych.
Niesamowity postęp technologiczny dokonał się również w budownictwie domów jednorodzinnych. Coraz większą popularność zyskują domy autonomiczne i energooszczędne, nastawione na maksymalizację oszczędzania energii. Są one tani w eksploatacji, jednak trzeba ponieść większe nakłady finansowe w trakcie ich budowy. Trochę funduszy mogą nam zrekompensować dopłaty do nich z budżetu państwa.
Coraz większą popularność zyskuję również domy inteligentne, czyli takie, które umożliwiają automatyczne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją i innymi instalacjami. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy dokładnie sterować tym co dzieje się wewnątrz nich za pomocą smartfona czy tabletu. Nawet będąc setki kilometrów poza domem.
Ile kosztuje inteligentny dom? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie sobie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każdy projekt jest indywidualny oraz każdy człowiek ma inne potrzeby. Najtańsze projekty zintegrowanego zarządzania inteligentnym domem można znaleźć już za kilka tysięcy złotych.
Jedno jest pewne dzięki temu, iż pozwalają na sterowanie oświetleniem możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na ich stosowaniu.
Oszczędności to główny argument przemawiającym za wdrożeniem inteligentnego domu u siebie. Osobiście mogę polecić tego typu rozwiązania, ponieważ taki dom wyręcza gospodarza w wielu czynnościach, które do tej pory zajmowały dużo czasu. Ten czas możemy później poświęcić na inny cel na przykład na zabawę z dziećmi.
Obecne trendy idą mocno w stronę oszczędzania energii i ochrony środowiska, dlatego moim zdaniem budownictwo energooszczędne i inteligentne będzie w przyszłości dodatkowo premiowane różnego rodzaju dopłatami bądź korzystnymi kredytami hipotecznymi.
Jeżeli jesteś na etapie planowanie budowy własnego domu i nie boisz stawiać się na nowatorskie rozwiązania powinieneś się zainteresować rozwiązaniami stosowanymi w inteligentnych domach. Tego typu domy pozwalają również na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Posiadają one kompleksowe programy antywłamaniowe i anty pożarowe. Ciekawym rozwiązaniem jest również to, iż nie musimy takiego budynku programować od nowości on sam wykrywa naszą obecność i niejako sam zajmuje się ustawieniem wszystkiego. Dzięki posiadaniu bardzo rozbudowanego systemu czujników dom jest w stanie sam reagować na zmiany zachodzące wewnątrz niego jak i również na zewnątrz na przykład na zmianę pogody lub pojawienie się mieszkańców lub nieproszonych gości.