Wiele osób nie wie czym właściwie jest inteligentny dom. Kojarzą to jedynie z udogodnieniami kosztującymi fortunę czy gadżetami dla prawdziwych pasjonatów nowoczesnych technologii. Jest to jednak coś, co rzeczywiście ułatwia życie, a nie tylko pomaga w mało istotnych czynnościach.
Inteligentny dom jest oparty na systemie sieci czujników, które łączą się w centralnym systemie zarządzania. Dzięki temu dostosowuje temperaturę, wilgotność czy nasłonecznienie do tego czy w domu przebywa któryś z mieszkańców.
Niektóre domy inteligentne posiadają instalację, która łączy się z systemem alarmowym i monitoringiem budynku, co pozwala nam czuć się w domu zupełnie bezpiecznie.
Inną rzeczą o którą dom inteligentny może "zadbać" jest sterowanie oświetleniem. Dzięki temu wchodząc do pomieszczenia automatycznie zapalane jest w nim światło. Inteligentny dom opuszcza i podnosi rolety w zależności od oświetlenia na zewnątrz. Użytkownik może zapisać swoje ustawienia oświetlenia, by potem, w dowolnym momencie szybko je wybrać i cieszyć się idealnym oświetleniem w domu.
Istnieją również rozwiązania takie jak na przykład sterowanie dźwiękiem lub obrazem w budynku. Gdy my przemieszczamy się z jednego pomieszczenia do drugiego muzyka "wędruje" razem z nami, a ulubiony program telewizyjny włącza się na innym telewizorze w pokoju do którego akurat weszliśmy.
Niezmiernie ważną i jedną z podstawowych funkcji inteligentnego domu jest również centralne ogrzewanie. Kiedy dom jest pusty temperatura zostaje nieco obniżona. Jeśli zaś w domu pojawi się jeden z mieszkańców, to włączany jest odpowiedni tryb ogrzewania. Tak jak w wypadku zapisywania ustawień oświetlenia i tutaj może istnieć taka możliwość. To znacznie ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie, ponieważ automatycznie dostosowuje się do wybranych i ustawionych przez nas warunków, w których czujemy się najlepiej.
Gdy zaistnieje potrzeba czujniki badające wilgotność i temperaturę mogą automatycznie włączyć klimatyzację lub wentylację. Zalety tego rozwiązania możemy najbardziej odczuć latem, gdy na zewnątrz jest upał, a my chłodzimy się we wnętrzu naszego domu.
Ogromną zaletą tego typu budynku, a więc inteligentnego domu jest możliwość zdalnego sterowania urządzeniami w instalacji, nie tylko podczas pobytu w domu, ale także poza nim. Dzięki temu za pomocą pilota, komputera, tabletu lub smartfona możemy w łatwy sposób zasunąć lub odsunąć rolety, zwiększyć oświetlenie pomieszczenia bądź też włączyć muzykę czy zmienić temperaturę w pokoju.