"Aktualnie jesteśmy świadkami odrodzenia tradycyjnego budownictwa, które przez wiele lat dopełniało polski krajobraz. Domy z bali ciągle zyskują nowych miłośników, a swoją popularność zawdzięczają niewątpliwemu urokowi, wytrzymałości oraz szybkości ich budowania. Warto zaznaczyć, że drewniane domy są w stanie przetrwać nawet 300 lat. Oczywiście podstawowym warunkiem jest ich odpowiednia konserwacja oraz użycie wysokiej jakości materiałów. To one będą stanowić główny szkielet budynku, który będzie wystawiony na działanie wiatru czy też deszczu.

W Polsce drewniane domy najczęściej wykonywane są z sosny, ale również odporniejszego buku czy dębu. Jednakże takie bale wymagają stałej impregnacji, która ochroni je przed niekorzystnym działaniem promieni UV, wody oraz zagnieżdżaniem się owadów. Powinna być wykonywana minimum co 3 lata, a w przypadku pojawienia się niepożądanych mieszkańców nawet co rok. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie gatunków egzotycznych takich jak lapacho czy iroko. Są one znacznie odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych oraz są trwalsze. Wykonując projekt domu warto, więc zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego surowca, który najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Oszczędzi to nam wielu godzin pracy nad jego konserwacją oraz uchroni przed uszkodzeniami. Decydując się na drewniany dom trzeba pamiętać, że tylko wysokiej jakości materiały są w stanie zapewnić długi okres eksploatacji. Właśnie, dlatego warto wybrać doświadczonego eksperta, który pomoże dobrać właściwy gatunek drewna, zatroszczy się o jego odpowiednią jakość oraz obróbkę. Idealne do budowy balie mają niską wilgotność, są suszone przemysłowo oraz posiadają zaokrąglone krawędzie jak i gładką powierzchnię.
Domy z balii idealnie wpasowują się w krajobraz i oprócz wysokich wrażeń estetycznych zapewniają też poczucie rodzinnego ciepła oraz harmonii z naturą. Każdy kto mieszkał w drewnianym domu z pewnością wspomni o wyczuwalnych olejkach eterycznych, które zapewniają mieszkańcom spokój i dobry sen. Wybór budynku z balii musi być przemyślaną decyzją, bowiem wymagać będzie stałej obserwacji oraz konserwacji."

Drewniany czy murowany dom?