W opinii wielu osób drewniany dom jest mniej wytrzymały od murowanego i nie nadaje się do wieloletniego mieszkania. Drewno jest postrzegane, jako surowiec mało stabilny, który nie będzie w stanie zapewnić dachu nad głową wielu pokoleniom. Jest to błędne myślenie, bowiem nowoczesne domy są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, które mogą wytrzymać różne, niekiedy nawet skrajne warunki atmosferyczne. Mieszkanie w budynku z balii dostarcza wielu nowych wrażeń, zarówno estetycznych jak i kulturowych.

thumb_zx106_view9

Faktem jest, że drewniane domy powstają znacznie szybciej. Ich budowa opiera się w głównej mierze na połączeniu elementów za pomocą gwoździ czy innych metalowych łączników. Szacunkowo czas potrzebny na budowę domu z balii to około trzy miesiące. Warto również zauważyć, że jak w przypadku domów murowanych nie ogranicza nas zima. Przy budowie drewnianych domów poza fundamentami nie ma tynkowania czy betonowania. Jednakże więcej czasu potrzeba będzie na znalezienie właściwego surowca, który będzie wysokiej jakości. Drewno używane przy budowie musi być odpowiednio obrobione, tak aby mogło służyć przez wiele lat i nie wymagało zbytniej konserwacji. Dom wykony z dobrej jakości bali będzie nie tylko bardziej odporny na warunki atmosferyczne lecz również na działanie owadów i innych szkodników. Tworząc projekt domu trzeba więc wziąć pod uwagę jakość drewna, gatunek oraz należy zwrócić uwagę na to, czy jest odpowiednio przygotowane.

PROJIMG50f95b37294be_oryg

Niestety, ale w przeciwieństwie do murowanych domów będziemy musieli zadbać o regularną impregnację. Drewno ma to do siebie, że pod wpływem promieni słonecznych szybko traci kolor, a woda może doprowadzić do osłabienia konstrukcji. Podobnie ma się sprawa z ogrzewaniem. W przeciwieństwie do domów murowanych, szkieletowa konstrukcja szybko się nagrzewa, ale też równie szybko traci ciepło. Jego zatrzymanie będzie wymagać dodatkowych urządzeń sterujących ogrzewaniem, a to generuje dodatkowe koszty. Jednak największą zaletą przemawiającą za drewnianym domem jest jego mikroklimat, zapach olejków eterycznych, a także tradycyjne walory wpisujące się w polski charakter oraz krajobraz.