Wiele osób decydując się na budowę domu staje przed dylematem, który projekt będzie tym właściwym. Mamy do wyboru wiele typów budynków, lecz który z nich zapewni nam rodzinną atmosferę czy wygodę na stare lata?
Planując budowę domu musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę wymiary działki, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz własne predyspozycje. Są to ważne elementy, które składają się na wybór konkretnego projektu domu. Jednakże najważniejszym wyznacznikiem powinien być nasz komfort oraz potrzeby. Powinniśmy zastanowić się nad ilością pokoi, garażów oraz czy chcemy mieć np. garderobę lub pralnię.
Dużo rodzin decyduje się na dom parterowy. Jego budowa trwa znacznie krócej, ponieważ nie mamy do czynienia z kondygnacjami. Jest to doskonała propozycja dla małych rodzin, które cenią sobie wygodę związaną z posiadaniem wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie.
Decydując się na budowę domu parterowego trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że wszystkie pomieszczenia będą na jednej kondygnacji. Niestety, ale wiele pokoi jak i garaży zajmie sporo przestrzeni, przez co możemy utracić miejsce przeznaczone na ogród. Z kolei zbyt ciasne lub też wąskie pokoje mogą zatracić swoją funkcjonalność i znacznie utrudnić użytkowanie.
Dom jednorodzinny z poddaszem wydaje się być doskonałą opcją dla osób, które cenią sobie oddzielenie części sypialnej od dziennej. Są to najpopularniejsze budynki, które zapewniają swobodę korzystania oraz nie wymagają posiadania dużej działki. Domy jednorodzinne z poddaszem zapewniają duże możliwości zaadaptowania wnętrza do własnych potrzeb. Można przykładowo pokusić się o stworzenie garderoby czy też pralni.
Warto zauważyć, że budowa domu parterowego jest znacznie droższa niż budynku z poddaszem. Ma tu przede wszystkim znaczenie wielkość dachu, gdzie w drugim przypadku jest znacznie mniejsza. Dodatkowo projekty domów parterowych zazwyczaj wymagają posiadania dużej działki, co znacząco podnosi całościowy koszt. Natomiast dużą zaletą budynków jednokondygnacyjnych jest ich szybka budowa oraz wygoda użytkowania.