Wielkość domu nadal stanowi podstawowe kryterium, które decyduje o wybraniu konkretnego projektu. W myśl im większe tym lepsze, wiele rodzin decyduje się na budowę wielokondygnacyjnego budynku z wieloma sypialniami, łazienkami oraz pokojami dziennymi. Czy naprawdę, potrzebujemy tak dużego domu jednorodzinnego, aby móc wygodnie w nim funkcjonować?
Oglądając projekty domów jednorodzinnych powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale przede wszystkim ilość pomieszczeń, ich funkcjonalność czy wysokość. Warto zadbać o to, by przyszły dom był ustawny, a połączenia pomiędzy pokojami wygodne. Prawdą jest, że nawet domy luksusowe, które są źle zaplanowane nie spełnią oczekiwań mieszkańców.
Wybór odpowiedniej wielkości przyszłej nieruchomości powinniśmy podejmować mając na uwadze nasze możliwości finansowe. Jest to ważne z tego względu, że duży dom jednorodzinny to też spore wydatki nie tylko na budowę, ale również na jego utrzymanie. Trzeba pamiętać o kosztach, jakie poniesiemy na ogrzewanie czy konserwacje.
Decydując się na wybór konkretnego projektu domu jednorodzinnego powinniśmy zastanowić się, jakie właściwie mamy potrzeby. Może się okazać bowiem, że w zupełności wystarczą nam tylko cztery pokoje, które będą ustawne i przestronne. Musimy zadać sobie pytanie, czy pragniemy posiadać dodatkowe pomieszczenia takie jak: garderoba, pralnia czy pokój gościnny. Powinniśmy też pamiętać o przestrzeni, która jest potrzebna do właściwej komunikacji oraz o pomieszczeniach technicznych.
Czasami warto oszczędzić na mniejszej powierzchni domu jednorodzinnego, a w zamian za to kupić większą działkę lub położoną w ciekawszym miejscu. Dobrym pomysłem jest stworzenie tarasu, który latem będzie przedłużeniem salonu lub jadalni. Wiele rodzin korzysta z takiego rozwiązania i w ciepłe dni spożywa posiłki na zewnątrz.
Domy jednorodzinne nie muszą być dużych rozmiarów, aby spełniały najważniejsze potrzeby rodziny. Odpowiedni projekt domu zapewni funkcjonalność, wygodę oraz dobrą komunikację jego mieszkańcom. Wybór powinien być racjonalny i podparty rzeczywistymi możliwościami finansowymi.