Projekty domów tradycyjnych przeznaczone są dla osób, które pragną ponadczasowej elegancji oraz rodzinnej atmosfery. Odpowiedni projekt zapewni mieszkańcom funkcjonalną przestrzeń, która pozwoli na wspólne spędzanie czasu, ale również umożliwi spokojny odpoczynek w atmosferze intymności. Dodatkowo dom tradycyjny powinien posiadać wszystkie potrzebne pomieszczenia oraz zapewnić mieszkańcom łatwe poruszanie się.
Podział na część dzienną i nocną
Domy jednorodzinne wielokrotnie urządzane są na raty. W pierwszej kolejności wykańczany jest dół, a poddasze czeka na środki finansowe lub powiększenie się rodziny.
Projekty obejmujące domy tradycyjne najczęściej górną kondygnacje przeznaczają na sypialnie. Taki podział budynku na część dzienną i nocną ma wiele plusów. Na dole znajdziemy łazienkę, kuchnie oraz salon. Na tym obszarze mieszkańcy spędzają wspólnie czas, razem jadają posiłki czy oglądają telewizję. Poddasze zaś jest strefą spokoju i intymności. To tam można odpocząć po całym dniu i zrelaksować się. W przypadku domów parterowych, cześć nocna również powinna być oddzielona. Można to zrobić za pomocą holu lub szerokiego korytarza.
Odpowiednio zaprojektowane ciągi komunikacyjne
Dobrze zaprojektowany dom tradycyjny powinien umożliwiać łatwe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Coraz większą uwagę przykłada się do stworzenia ergonomicznego połączenia, które będzie sprzyjało integracji rodziny. Oczywiście ważne są też aspekty estetyczne, które podniosą walory domu. Wiele projektów obejmuje duży hol, który łączy ze sobą najważniejsze pomieszczenia w domu. Jest to najbardziej reprezentatywne przejście, w związku z tym nie powinno w nim zabraknąć naturalnego światła. Dobrym rozwiązaniem jest otwarcie na przeszklony salon, jadalnie lub stworzenie świetlików rurowych.
Pomieszczenia gospodarcze
Ważnym elementem domów jednorodzinnych jest zadbanie o pomieszczenia do przechowywania. Wraz z mijającym czasem przybywa nam rzeczy, w związku z tym musimy mieć je gdzie umieścić. Projekty obejmujące domy tradycyjne zwracają uwagę na konieczność posiadania spiżarni, garderoby czy innych pomieszczeń gospodarczych. Posiadanie wyznaczonego miejsca, gdzie będziemy mogli trzymać nasze rzeczy znacznie ułatwi funkcjonowanie oraz zapewni komfort.