W wielu projektach nowoczesnych domów przekłada się funkcjonalność nad wygląd. Często można spotkać się z budynkami, których zewnętrzna elewacja oraz kształt budzą podziw, natomiast wnętrze jest mało ustawne i nieprzemyślane.
Planowanie budowy domu jednorodzinnego powinniśmy rozpocząć od wnętrza budynku, tak aby pomieszczenia doskonale spełniały swoje funkcje i jednocześnie były atrakcyjne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by komunikacja w domu odbywała się bez przeszkód. Warto zadbać o przestronny hol, który będzie się łączył z głównymi pomieszczeniami. Ważne jest zadbanie o odpowiednie doświetlenie korytarzy oraz pokoi. Można wykonać to za pomocą usytuowania ważnych pomieszczeń w południowej części domu, gdzie słońce naturalnie będzie oświetlać nasze wnętrza. Z kolei północna część budynku jest doskonała na ulokowanie spiżarni, garderoby czy też łazienki. W tej części można zastosować mniejsze okna lub z nich zrezygnować, pozwoli to uniknąć strat ciepła. Okna stanowią ważną część domu jednorodzinnego, dlatego powinny współgrać z jego wnętrzem oraz być dostosowane do rozmieszczenia mebli. Projekty domów, których okna są równo rozłożone i w dodatku tej samej wielkości nie będą funkcjonalne i lepiej ich unikać.
Projekty domów jednorodzinnych powinny zakładać maksymalne dostosowanie budynku do posiadanej działki, tak aby w pełni wykorzystać jej atuty. Problemem może być zbyt mała powierzchnia posesji, przez co kształt budynku może ulec zmianie. W takiej sytuacji ważne jest dokładne zaplanowanie rozłożenia pomieszczeń, by całość współgrała i była ergonomiczna.
Wybierając projekt domu jednorodzinnego powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, lecz rozkład pomieszczeń, korytarzy oraz okien. Niestety, ale bardzo łatwo popełnić błąd, który będzie skutkował niedoświetlonymi pomieszczeniami lub ich nieustawnością. W końcu nie są rzadkością domy, które posiadają schody zasłaniające okna tudzież korytarze tak wąskie, że nie można swobodnie się poruszać. W projekcie domu najważniejsze jest jego wnętrze, a dopiero później efektowny wygląd zewnętrznych fasad.

przyjaznaprzestrzen.pl