Nowoczesne domy tworzone są z myślą o zaspokojeniu potrzeb nawet najbardziej wymagających mieszkańców. Idealny projekt łączy wygodę przemieszczania się, integrację rodziny, funkcjonalność oraz ekologię. Decydując się na wybór projektu nowoczesnego domu musimy wsiąść pod uwagę nasze potrzeby. Inaczej będzie przystosowany dom dla rodziny z dziećmi, a inaczej dla osób starszych.
Wiele nowoczesnych domów posiada otwartą przestrzeń dzienną. Zapewnia to doskonałą integrację rodziny oraz pozwala optycznie powiększyć przestrzeń użytkową. Coraz rzadziej spotkamy się z zabudowanymi pomieszczeniami, które służą tylko do wykonywania jednej funkcji. Przykładem mogą być bawialnie lub jadalnie, które z biegiem czasu stały się integralną częścią salonu. Jednak wbrew pozorom otwarta przestrzeń użytkowa wymaga odpowiedniej aranżacji i zaplanowania.
Otwarta kuchnia na salon
Coraz więcej projektantów rezygnuje z zamkniętej kuchni na rzecz otwartej na salon. Oczywiście jest to kwestia osobistych upodobań, ponieważ zwolennicy tradycyjnych domów cenią przede wszystkim swobodę, jaką daje oddzielenie tego pomieszczenia od całości domu. Innym argumentem przemawiającym za zamkniętą kuchnią są zapachy, które zdecydowanie mniej będą wyczuwalne w odosobnionym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że taka kuchnia może całkowicie odbiegać stylistycznie od reszty domu i nie wymaga zachowania bezwzględnego porządku. Jednak z drugiej strony, otwarta przestrzeń zapewni lepszy kontakt pomiędzy domownikami, bo jak wiadomo kuchnia jest miejscem gdzie spędza się najwięcej czasu.
Podział na aneksy
Złotym środkiem często stosowanym w projektach domów nowoczesnych jest zastosowanie podziału na aneksy. Zapewnia to jasny podział na funkcje jednocześnie nie separując domowników. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną tradycyjnego domu z nowoczesnym akcentem. Dodatkowo podział na aneksy zapewnia większą ustawność oraz funkcjonalność pomieszczenia. Jednak decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać o zachowaniu jednolitego koloru, ponieważ w przeciwnym razie optycznie zmniejszymy pomieszczenie.