Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat ekologii oraz rosnącymi wymogami prawnymi coraz częściej decydujemy się na budowę domu energooszczędnego. Do łask powracają małe budynki, które są tanie w budowie, jaki i utrzymaniu.
Nowoczesne projekty domów energooszczędnych bazują na jak najmniejszych stratach ciepła. Można to osiągnąć stosując odpowiednie materiały budowlane, we właściwy sposób rozmieszczając pomieszczenia a także decydując się na konkretny kształt domu. Wbrew pozorom to ta ostatnia pozycja ma największe znaczenie. Najefektywniejsze są domy energooszczędne budowane na kształt kwadratu z jednospadowym dachem. Znaczenie ma tutaj fakt, że nie posiadają wielu narożników czy załamań, a wiec nie dochodzi w nich do strat ciepła. Dodatkowo budowa takiego domu jest znacznie tańsza oraz ogranicza ryzyko popełnienia przez wykonawców błędów. Co ważne, domy parterowe, jako że posiadają największą powierzchnie dachu nie nadają się do projektów energooszczędnych, ponieważ dochodzi w nich do dużych strat ciepła. Tak samo sprawa ma się z dużymi oknami. Jedynie ich zastosowanie od strony południowej pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny. Projekty budynków energooszczędnych zakładają, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pomieszczeń gospodarczych w północnej części domu, gdzie z powodzeniem można zrezygnować z okien. Decydując się na budowę taniego w eksploatacji domu trzeba pamiętać, że tylko docieplenie warstwą izolacji termicznej jest w stanie uchronić nas przed stratami ciepła. Warto również pamiętać, że domy energooszczędne potrzebują wentylacji mechanicznej, ale z rekuperatorem. Umożliwi to odzyskiwanie ciepła z powietrza, które zostało wywiane.
Budowa domu energooszczędnego wymaga poświęcenia zarówno czasu jak i środków finansowych. Jednakże jest to inwestycja w przyszłość, która z biegiem lat z pewnością się zwróci. Decydując się na taki projekt musimy pamiętać, że tylko najwyższej jakości materiały zapewnią efekt na jakim nam zależy. Na szczęście domy tanie w eksploatacji stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie ich ceny spadają.