Od kilku lat możemy się spotkać z rosnącą popularnością otwartych przestrzeni dziennych. Takie rozwiązanie odnajdziemy zarówno w projektach tradycyjnych domów jak i luksusowych. Otwarte przestrzenie zapewniają większy obszar użytkowy oraz dają wrażenie większej powierzchni. Zwolennicy takich rozwiązań zachwalają możliwość integracji mieszkańców, ale również większej możliwości aranżacji pomieszczeń. Jednak jak sprawa ma się z otwartą kuchnią, która najczęściej łączy się z salonem?
Kuchnia jest centralnym pomieszczeniem domu, to w niej wiele rodzin w głównej mierze spędza czas. Idąc za duchem nowoczesności projektanci coraz częściej decydują się wyjść naprzeciw potrzebom i łączą ten ważny aspekt domu z salonem. Takie rozwiązanie nie separuje osób przygotowujących posiłki, lecz sprzyja ich integracji. Rodzinne spotkania przenoszą się z kuchni do salonu, gdzie wspólnie można zjeść posiłek. Nowoczesne domy z otwartą kuchnią wydają się przestronniejsze, lepiej doświetlone i zorganizowane. To właśnie ta funkcjonalność i połączenie wielu funkcji zapewnia wygodę oraz możliwość dostosowania do swoich potrzeb.
Jednak jak wszędzie i tu znajdą się przeciwnicy takiego rozwiązania. Duża część osób woląca tradycyjne domy z oddzielonymi częściami użytkowymi, otwartą kuchnie krytykuje ze względu na szybko rozprzestrzeniające się zapachy. Faktem jest też, że działające okapy czy zmywarki zakłócą spokój w całym domu. Dodatkowo otwarta kuchnia powinna współgrać z salonem, a jak wiadomo dobranie odpowiedniego sprzętu AGD może być czasochłonne i kosztowne. Dla osób posiadających małe dzieci wadą może być zbyt prosty dostęp do kuchenki czy noży. Niestety, ale w takiej sytuacji pomieszczenia nie da się zamknąć czy odpowiednio zabezpieczyć.
Projekty nowoczesnych domów oferują ciekawe rozwiązanie połączenia różnych funkcji w jednym pomieszczeniu. Z całą pewnością taki pomysł zasługuje na uwagę i rozważenie. Decydując się na otwartą przestrzeń zyskamy większą powierzchnię oraz nowoczesny wygląd. Pytanie pozostaje jedno, czy takie rozwiązanie zapewni nam komfort użytkowania?